Alan Barber Cup Draw 2020/21

The draw for the 2020/21 Alan Barber Cup has been made; will it be the Olavians again? Or can someone else get their name on the trophy this year?

 

The first named team has choice of courts. The "Barbarians" team is for players who did not attend a school with Eton Fives courts.

 

Round One

To be played on or before the weekend of 24/25 October

 

Old Olavians (1) BYE

 

Old Lancing lost to Old Wulfrunians 0-3 at Mill Hill 18/10/20:

G.Campbell & A.Lumbard lost to S.Simmons & C.Austin 1-3 (7-12, 8-12, 12-6, 12-15)

T.Betts & A.Abrahams lost to D.Jones & M.Yates 2-3 (6-12, 7-12, 12-4, 12-8, 12-15)

E.Habershon & S.Brooke lost to T.Husselbee & M.Pritchard 0-3 (6-12, 7-12, 7-12)

 

Old Millhillians lost to Old Berkhamstedians 1-2 at Mill Hill 27/10/20:

S.Tailor & C.Plummer beat A.Joyce & C.Nicholls 3-1

V.Bhimjiyani & J.Weller lost to J.Steadman & C.Holroyd 2-3

Old Millhillians conceded third pair

 

Old Cholmeleians (4) beat Old Edwardians 3-0 at Mill Hill 26/09/20:

J.Ho & Ab.Bhattacharya beat R.Tyler & R.Malik 3-0 (12-3, 12-3, 12-7)

O.Hallam & C.Blackaby beat P.Thompson & S.Thatcher 3-0 (12-2, 12-1, 12-3)

G.Chapman & D.Lioubimov beat P.Scholey & T.Hoskins 3-0 (12-9, 12-3, 12-5)

 

Old Salopians (3) beat Barbarians 3-0 at Eton 25/10/20:

R.Worth & E.Taylor beat K.Hird & C.Lumbard 3-0 (12-1, 12-4, 12-7)

C.Hughes & S.Welti beat S.Gore & R.Morgan 3-0 (12-0, 12-2, 12-4)

M.Hughes & H.Blofield beat M.Gore & H.Asquith 3-0 (12-0, 12-1, 12-0)

 

Old Ipswichians lost to Old Citizens 1-2 at Ipswich 31/10/20:

T.Gregory & S.Burnell lost to J.Reynolds & N.Choustikov 1-3 (12-4, 10-12, 6-12, 9-12)

M.Graves & S.Christopher beat J.Gee-Grant & S.Shah 3-0 (12-2, 12-3, 12-3)

E.Carter & J.Levick lost to J.Greenhouse & S.Kelly 0-3 (13-15, 4-12, 5-12)

 

Old Westminsters beat Old Etonians 3-0

Old Etonians conceded all three pairs

 

Old Harrovians lost to Old Aldenhamians 0-3

Old Harrovians conceded all three pairs

 

Round Two

 

Old Olavians beat Old Wulfrunians

Old Wulfrunians conceded all three pairs

 

Old Cholmeleians beat Old Berkhamstedians 2-0 at Mill Hill 24/04/21:

J.Ho & C.Blackaby beat A.Joyce & J.Pemberton 3-0 (14-13, 12-3, 12-3)

G.Chapman & J.Marks beat C.Nicholls & A.Rattan 3-2 (12-6, 12-14, 11-15, 12-6, 12-6)

E.Scoones & Ab.Bhattacharya were trailing O.Green & J.Steadman 1-2 (7-12, 13-12, 6-12, 11-10 timed out)

 

Old Citizens lost to Old Salopians 0-3 at Mill Hill 27/04/21:

J.Reynolds & N.Choustikov lost to E.Taylor & R.Worth 0-3 (6-12, 2-12, 2-12)

J.Gee-Grant & J.Greenhouse lost to C.Hughes & S.Welti 0-3 (4-12, 0-12, 0-12)

S.Shah & S.Kelly lost to G.Williams & H.Blofield 0-3 (1-12, 0-12, 0-12)

 

Old Aldenhamians lost to Old Westminsters 0-3 at Mill Hill 25/04/21:

C.Cernuschi & A.Rennie lost to H.Young & L.Brock 0-3 (3-12, 4-12, 3-12)

D.Patel & N.Patel lost to R.Houlden & H.de Quetteville 0-3 (1-12, 2-12, 7-12)

G.Pulsford & O.Lawton lost to S.Shah & C.Koksal 1-3 (2-12, 2-12, 12-7, 9-12)

 

Semi-Finals, Eton 10:30am Sunday May 2nd

 

Old Westminsters beat Old Salopians 2-0

R.Houlden & L.Brock beat R.Worth & E.Taylor 3-0 (12-7, 12-10, 12-3)

H.Young & S.Shah were leading G.Thomason & C.Hughes 2-1 (15-13, 14-13, 13-14 match unfinished)

I.Salim & E.Rose beat T.Walters & H.Blofield 3-0 (13-12, 12-7, 13-12)

 

Old Olavians beat Old Cholmeleians 3-0

J.Toop & M.Wiseman beat J.Ho & M.Kovar 3-0 (12-5, 12-1, 12-7)

S.Cooley & P.Sathiyamoorthy beat G.Chapman & C.Blackaby 3-2 (12-2, 11-14, 12-14, 12-0, 12-7)

H.Wiseman & J.Ravi beat Ab.Bhattacharya & E.Scoones 3-1 (12-8, 8-12, 14-13, 12-5)

 

Final, Eton 2:30pm Saturday June 5th

Old Westminsters v Old Olavians