Slice 4

EFA League Division 3 results 2013/14

Abbey Club v Old Reptonians:

Match never arranged. Both sides concede three penalty points


Windsor & Eton beat Old Reptonians 3-0:

Old Reptonians conceded all three pairs


St.Olave’s School beat Old Reptonians 3-0:

Old Reptonians conceded all three pairs


St.Olave’s School beat Lancing Old Boys 3-0 10/05/14:

E.Sanderson & J.Ravi beat W.Betts & T.Scorer 3-0 (12-6, 12-3, 12-2)

D.Robson & W.Phillips beat J.Black & R.Cooper 3-0 (12-8, 12-7, 12-4)

K.Walton & J.Hutko beat L.Bell & ? 3-0 (12-6, 12-4, 12-4)


St.Olave’s School beat Windsor & Eton 2-1 at Orpington 29/03/14:

J.Black* & D.Robson lost to N.Bunyan & I.Mitchell 1-3

E.King & J.Prior beat T.Goodman & G.Kitteridge 3-0 (12-6, 12-4, 12-5)

A.Sivapalan & B.Belsham beat M.Barnes & W.Carling 3-0 (12-6, 12-4, 12-4)

*ineligible player named in advance


Team Westway 3 beat Old Citizens 2 3-0 at Westway 01/04/14:

D.Patel & A.Consrantine beat D.Davis & R.Morgan 3-0 (12-5, 12-4, 12-3)

D.Arwas & N.Caplin beat A.Nice & M.Jacobs 3-0 (12-10, 12-10, 12-6)

J.Caplin & C.Robinson beat J.Powell & S.Kelly 3-1 (12-7, 14-15 ret)


Team Westway 3 lost to St.Olave’s School 1-2:

N.Caplin & D.Arwas beat D.Robson & C.Brookes 3-2 (12-10, 9-12, 9-12, 15-13, 12-10)

F.Rowe & J.Caplin lost to W.Carew & M.Brookes 0-3 (8-12, 7-12, 2-12)

B.Young & M.Goddard lost to J.Prior & S.Ujoodia 0-3 (4-12, 9-12, 6-12)


The Abbey lost to Team Westway 3 1-2 at Westminster 13/03/14:

A.Stewart & T.Critchley lost to D.Patel & A.Constantine 2-3 (7-12, 6-12, 12-7, 12-2, 5-12)

W.Capstick & W.Rule lost to D.Arwas & N.Caplin 0-3 (9-12, 9-12, 7-12)

C.Coksal & O.Black beat F.Rowe & J.Caplin 3-2 (12-8, 8-12, 12-6, 7-12, 12-2)


The Abbey beat Windsor & Eton 2-1 at Westminster 06/03/14:

A.Stewart & B.Merrett lost to N.Bunyan & J.Lawrence 2-3 (6-12, 13-12, 15-10, 1-12, 5-12)

M.Lewin & T.Critchley beat T.Goodman & W.Skjott 3-0 (12-6, 12-2, 12-5)

D.Ratiu & A.Benson beat D.Cooper & M.Barnes 3-0 (12-8, 12-1, 12-2)


The Abbey beat Old Citizens 2 2-1 at Westminster 06/02/14:

A.Stewart & D.Ratiu lost to B.Friedman & J.Gee-Grant 0-3 (2-12, 6-12, 4-12)

B.Merrett & S.Shah beat S.Mullin & J.Robinson 3-0 (12-4, 12-3, 12-3)

W.Capstick & E.Valetsky beat J.Powell & P.Chen 3-0 (12-6, 12-10, 12-10)


Old Reptonians beat Lancing Old Boys 3-0 at Westway 21/01/14:

J.Saunders & M.Skjott beat W.Betts & K.Hird 3-2 (12-9, 9-12, 12-9, 9-12, 12-9)

N.Higgins & ? beat T.Record & R.Scott 3-0 (12-4, 12-2, 12-3)

S.Basu & O.Malcolm beat L.Bell & P.? 3-0 (12-8, 12-2, 12-4)


Team Westway 3 lost to Old Reptonians 1-2 at Westway 15/01/14:

D.Patel & N.Caplin beat W.Skjott & J.Saunders 3-1 (12-8, 8-12, 12-8, 12-3)

J.Caplin & D.Arwas lost to N.Higgins & O.Malcolm 0-3 (9-12, 5-12, 7-12)

Team Westway 3 conceded third pair


Old Reptonians beat Old Citizens 2 3-0 at Westway 07/01/14:

J.Saunders & M.Skjott beat A.Nice & C.Hellyar 3-0 (12-4, 12-3, 12-2)

N.Higgins & R.Malacrida beat S.Mullin & J.Powell 3-0 (12-4, 12-10, 12-4)

Old Citizens 2 conceded third pair


Old Citizens 2 lost to Lancing Old Boys 1-2 at Highgate 11/12/13:

A.Nice & R.Morgan lost to W.Betts & J.Black 0-3 (1-12, 3-12, 0-12)

S.Kelly & C.Hellyar beat L.Bell & R.Scott 3-0 (12-6, 12-1, 12-5)

Old Citizens 2 conceded third pair


Team Westway 3 beat Lancing Old Boys 2-1 at Westway 04/12/13:

C.Rennie & D.Patel lost to W.Betts & T.Betts 0-3 (10-12, 13-14, 10-12)

N.Caplin & D.Arwas beat J.Black & K.Hird 3-0

J.Caplin & F.Rowe beat R.Morgan* & L.Bell 3-2 (12-6, 12-10, 6-12, 10-12, 12-2)

*ineligible player named in advance


Old Citizens 2 lost to St.Olave’s School 0-3 at Highgate 03/12/13:

A.Nice & R.Morgan lost to W.Phillips & J.Ravi 0-3 (5-12, 1-12, 3-12)

J.Robinson & J.Powell lost to J.Leech & M.Street 0-3 (2-12, 2-12, 2-12)

P.Chen & M.Jacobs lost to D.Redmond & L.Redmond 0-3 (8-12, 4-12, 5-12)


The Abbey lost to Lancing Old Boys ½-2½ at Westminster 28/11/13:

A.Stewart & B.Merrett lost to W.Betts & M.Beard 1-3 (9-12, 12-6, 4-12, 8-12)

M.Lewin & T.Critchley drew with K.Hird & J.Black 2-2 (12-6, 12-9, 13-14, 9-12, timed out)

C.Chung & R.Sinha lost to L.Bell & R.Cooper 0-2 (11-12, 9-12, ret)


The Abbey lost to St.Olave’s School 1-2 at Westminster 08/10/13:

A.Stewart & B.Merrett beat D.Robson & M.Brookes 3-2 (13-15, 5-12, 12-3, 13-12, 12-7)

R.Sinha & T.Critchley lost to W.Phillips & R.Henderson 0-3 (4-12, 4-12, 4-12)

N.Malik & D.Ratiu lost to K.Nwuba & A.Sivapalan 1-3 (12-9, 4-12, 7-12, 6-12)


Team Westway 3 beat Windsor & Eton 3-0 at Westway 22/10/13:

Tom Fletcher & D.Patel beat N.Bunyan & W.Skjott 3-0 (12-4, 12-2, 12-7)

M.Street & D.Arwas beat T.Goodman & J.Hepburn 3-0 (12-5, 12-2, 12-4)

F.Rowe & J.Caplin beat M.Barnes & D.Cooper 3-0 (12-7, 12-6, 12-4)


Windsor & Eton beat Lancing Old Boys 2-1 at Eton 15/10/13:

H.Turnbull & I.Mitchell beat N.Cox & K.Hird 3-0 (12-1, 12-1, 12-8)

T.Goodman & J.Hepburn beat R.Smart & R.Scott 3-0 (15-14, 12-8, 15-10)

M.Barnes & G.Kitteridge lost to R.Black & L.Bell 0-3 (10-15, 8-12, 6-12)


Old Citizens beat Windsor & Eton 2-1 at Highgate 24/09/13:

A.Nice & R.Morgan lost to N.Bunyan & J.Lawrence 1-3 (4-12, 14-12, 6-12, 5-12)

S.Mullin & S.Packer beat I.Mitchell & J.Hepburn 2-1 (8-12, 12-5, 14-12, 6-8 timed out)

S.Kelly & P.Chen beat M.Barnes & G.Kitteridge 3-0 (12-1, 12-10, 12-3)