Slice 4

Advanta Wealth League Division 2 results 2020/21

 

advanta logo copper 001

Old Millhillians 2 lost to Old Westminsters 2 1-2 at Mill Hill 19/10/21:

A.Field & A.Shah lost to S.Shah & C.Koksal 0-3 (4-12, 7-12, 9-12)

J.Hutcheson & H.Gibson-Leitao beat W.Reid & K.Lim 3-0 (9-7 ret)

Old Millhillians 2 conceded third pair

 

Old Cholmeleians 2 drew with Old Ipswichians 1½-1½ at Highgate 19/10/21:

E.Scoones & Ab.Bhattacharya drew with C.Lyle & I.Wagland 2-2 (12-6, 7-12, 12-0, 3-12, 3-4 timed out)

D.Lioubimov & M.Briscoe lost to M.Graves & T.Gregory 0-3 (3-12, 1-12, 3-12)

T.Halstead & J.Ledigo beat C.Cooley & E.Habershon 3-0 (12-7, 12-9, 14-12)

 

Team Westway 1 lost to North Oxford 2 1-2 at Westway 13/10/21:

A.Abrahams & T.Campbell lost to G.Hoskins & K.Hird 1-3 (9-12, 4-12, 12-10, 3-12)

F.Lebon & E.Vaughan-Hughes beat S.Chapman & M.Chinery 3-1 (7-12, 12-8, 12-3, 12-9)

J.Caplin & E.Habershon* lost to S.Thatcher & R.Thorogood 0-3 (3-12, 9-12, 3-12)

*ineligible player named in advance

 

Old Berkhamstedians drew with Old Ipswichians 1½-1½ at Westminster 11/10/21:

C.Nicholls & A.Joyce* beat S.Christopher & C.Lyle 3-0 (12-3, 12-1, 12-10)

A.Rattan & J.Pemberton beat T.Gregory & P.Forrest 3-0 (12-4, 12-7, 12-10)

C.Davey & W.Roen-Tate drew with C.Cooley & E.Habershon 2-2 (12-8, 14-12, 6-12, 5-12, 1-3 timed out)

*ineligible player named and agreed in advance

 

St.Olave's School 1 beat Team Westway 1 2-1 at Orpington 02/10/21:

H.Ravi & E.Smith beat A.Abrahams & T.Campbell 3-0 (12-7, 14-13, 15-13)

N.Tripathi & C.Nkwocha lost to B.Bannerman & F.Lebon 0-3 (6-12, 8-12, 2-12)

F.Baron & G.Nsenga beat M.Street & A.Tomlinson*

*ineligible player named in advance

 

Old Cholmeleians 2 beat Old Berkhamstedians 2-1 at Highgate 29/09/21:

J.Ho* & G.Chapman beat A.Joyce* & J.Pemberton 3-0 (14-11, 12-8, 14-13)

Ar.Bhattacharya & J.Ledigo lost to C.Davey & A.Rattan 1-3 (6-12, 13-10, 7-12, 9-12)

T.Halstead & D.Davis beat W.Roen-Tate & D.Livingston 3-0 (12-6, 14-11, 12-8)

*ineligible players mutually agreed in advance

 

Old Millhillians 2 lost to Old Harrovians 2 1-2 at Highgate 28/09/21:

A.Field & A.Shah lost to M.de Souza Girao & F.Prickett 0-3 (9-12, 7-12, 2-12)

H.Gibson Leitao & J.Weller lost to J.Barley & P.Ashworth 0-3 (2-12, 5-12, 3-9 ret)

Old Harrovians 2 conceded third pair

 

Old Etonians beat Old Ipswichians 3-0 at Westminster 22/09/21:

J.Piggot & A.Wellesley beat M.Graves & T.Gregory 3-0 (12-9, 12-9, 12-5)

J.Cobb & M.Asquith beat C.Cooley & E.Habershon 3-0 (12-2, 12-6, 12-2)

W.Ponsonby & T.Macdonald-Buchanan beat P.Forrest & M.Johnson 3-0 (12-6, 12-7, 12-4)

 

Old Millhillians 2 lost to Old Cholmeleians 2 0-3 at Mill Hill 16/09/21:

A.Shah & A.Field* lost to G.Chapman & D.Lioubimov 1-3 (9-12, 15-11, 9-12, 11-13)

J.Hutcheson & B.Balcombe lost to E.Scoones & T.Halstead 0-3 (6-12, 6-12, 3-12)

Old Millhillians 2 conceded third pair

*ineligible player named in advance